Blog Archive

Written By genconline on 21 Kasım 2017 Salı | Kasım 21, 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dizi yapılmasını istediği ‘Kut’ül Amare’ için geri sayım başladı. Ön hazırlığı iki yıl önce başlayan dizide Kut’ül Amare şehrinden kullanılacak mekanlar, aslına uygun olarak yapıldı. 
Riva’daki 180 dönüm arazi üzerinde ‘Mehmetçik-Kut’ül Amare’nin dev platolarını, dizinin senaristi ve yapımcısı Mehmet Bozdağ ile yönetmeni Mustafa Şevki Doğan’la gezdim. ‘Mehmetçik’i Bozdağ Film adına çekecek Bozdağ, senaryosunu yazıp, yapımcılığını üstlendiği diziyle ilgili şunları söyledi: 
“Üç sezonluk bir iş planladık. Birinci sezonda ‘Mehmetçik-Kut’ül Amare’yi, ikincisinde ‘Mehmetçik-Seydi Beşir’i, üçüncüde ‘Mehmetçik-Milli Mücadele’yi çekeceğiz. 1914 yılında başlayıp 1916 sonuna kadar 1. Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na uzanan süreci anlatacağız bu dizide. Mehmetçik’in ilk sezonunda gönüllülerden oluşan 700 kişilik Osmanlı Taburu’nun seçmeleriyle başlayacak dizi. Osmanlı Taburu’na girmeye hevesli üniversite öğrencisi Mehmet (İsmail Ege Şaşmaz), elemeleri geçer.
Bunun mutluluğuyla dolaşırken Mehmet, Osmanlı Taburu’nu savaşa hazırlayan komutan Süleyman Askeri (Kaan Taşaner) ile İngiliz casus P. Cux (İlker Aksum) arasında çarşıda çıkan çatışmada yaralanır. Mehmet, kırılan ve kangren olan ayağına rağmen gizlice kaçak olarak biner Osmanlı Taburu’nu Bağdat’a götürecek trene. Mehmet’in rüyasında gördüğü Arap aşiretinden Zeynep’le karşılaşır bu yolculukta.”  
Aksiyon oyuncuları  üç aydır eğitimde 
Dizide askerleri oynayacak aksiyon oyuncularını özel olarak seçtiklerini anlatan yapımcı Mehmet Bozdağ, “Bu amaçla 40 oyuncuyu kadrolu olarak işe aldık. 60 civarında atla birlikte üç aydır profesyonel aksiyon hocaları tarafından gece-gündüz demeden eğitim veriliyor arazide” dedi.  
‘Mehmetçik’ dizisinin kadrosuna alınan aksiyon oyuncularının yüzde 70’i üniversite ve beden eğitimi mezunu. Oyuncuların okuma provalarının sürdüğünü vurgulayan yönetmen Mustafa Şevki Doğan ise dizinin çekimlerine bir haftaya kadar başlayacaklarını söyledi.  
250 çadır, 30 top ve 240 tüfek imal edildi  
Riva’daki plato için beş kilometre yol yapan şirket, diktirdiği 250 çadırı, güneş ve yağmurun eskitmemesi için geçici olarak buraya kurdu. Yakında çöl sahnelerinin çekileceği Adapazarı, Kefken veya Konya’ya gidecek bu çadırların hepsi...  
Dizide İngiliz ve Türk askerlerinin giyeceği aslına uygun binlerce kostüm dikildi.  
120 İngiliz ve 120 Osmanlı tüfeği yaptıran Bozdağ Film, Kut’ül Amare’nin Dicle üzerindeki rıhtımını da Riva’ya kurdu.    
GÜNÜN SÖZÜ
Bilmezden gelişim, aptala yatışım kaybetme korkumdan değil; karşımdakilerin yalan söyleme potansiyellerine olan merakımdandır. (Nâzım Hikmet)  

0 yorum:

Yorum Gönder

Diriliş Ertuğrul 127. Bölüm

Dikkat

Recent Comments

Diriliş Ertuğrul Dizisi Son Bölüm İndir Online İzle HD | Diriliş Ertuğrul Gazi © 2014. All Rights Reserved. Template By Seocips.com
SEOCIPS Areasatu Adasenze Tempate Published By Kaizen Template